- Úvod
- Výpis všech článků
Výpis všech článků
Ve školním roce 2020/2021 jsme se z důvodu distanční výuky moc nedostali k fotografování digitálními zrcadlovkami. Žáci měli ve většině případů doma k dispozici jen mobily a některé v docela špatném stavu. Po obnovení prezenční výuky jsme se vrhli na tvůrčí činnost doslova hekticky, protože toho zbývalo mnoho k dokončení. Z objemného seznamu úkolů jsem se snažila vybrat ty, které by žákům daly co nejvíce a tak jsem vybrala úkoly opravdu náročné.
Eva Malicherová, učitelka multimediální tvorby
Návrat do školních lavic jsme v květnu 2021 oslavili dováděním se suchým pastelem. Nejprve jsme si techniku oživili při kresbě květů, kdy jsme se inspirovali tvorbou americké malířky jménem Georgia O'Keeffe a pak jsme se pustili do expresivnější tvorby na téma Noční dravci. Jako obvykle jsem si vyslechla radostné výkřiky od milovníků této kresebné techniky a vzdychání od těch, kteří suchému pastelu dosud nepropadli.
Eva Malicherová, učitelka multimediální tvorby
Letošní absolventi studijního zaměření Multimediální tvorba to neměli vůbec snadné, protože se museli potýkat se svou absolventkou prací sami ve svých domovech. Pár on-line konzultací dle mého názoru naprosto nenahradí osobní kontakt mezi žákem a pedagogem v průběhu tvůrčího procesu. Je to jen taková z nouze ctnost, jak se říká. Proto smekám před svými žáky, že navzdory všemu dokázali systematicky pracovat a dílo dokončit. V detailu článku se můžete blíže seznámit s jejich tvorbou.
V měsíci květnu nám počasí vůbec nepřálo, bylo stále chladno a navíc pršelo jako v deštném pralese. Nadšení fotografové z "Multičky" se však nepřízní počasí nenechali odradit a vykouzlili i v těchto podmínkách řadu půvabných snímků.
Tento článek je zamyšlením pedagoga nad distanční výukou, která představuje pro pedagogy výtvarného oboru aktuální výzvu. Pojednává o dopadech distanční výuky na psychiku žáků, o dilematech pedagogické práce a o softwaru – novodobém fenoménu, který prostoupil všechny úrovně našeho života.
Jarní sluníčko nám vlilo energii do žil a s ním přišly i nové nápady. Zvláště starší žáci se s chutí vrhli na kreativní portrét a experimentovali se světlem, se stíny, doplňky a zajímavým pozadím. Někteří v rámci rodin i přátelských vztahů spojili své síly, půjčili si navzájem fototechniku a ochotně pózovali. Děkujeme všem za solidaritu a hlavně modelům za svatou trpělivost.
Konečně jsme se dočkali jara a sluníčka, které umí nádherně pohladit naši duši a naplnit nás optimismem. Žáci Multimediální tvorby pohotově využili krásného počasí a vyrazili do přírody, aby zachytili atmosféru nejkrásnějšího ročního období. Žáci fotili samostatně s tím, co doma měli právě k dispozici. Zápasili se starými mobily, rozbitými displeji, poškozenou fototechnikou, a přesto se jim podařily velmi pěkné snímky.
Kreativně jsme přistoupili k předmětu, který vstoupil do našeho života zároveň s pandemií. Ano, mám na mysli roušku, žáci se pokusili o nalezená nebo klasická zátiší dle své vlastní chuti. Oceňuji nápaditost a různorodost přístupů. Jen tak dál!
Jedním z problémů distanční výuky, se kterým se žáci v domácích podmínkách potýkají, je nedostatek kvalitních pomůcek. Ať už jsou to zrcadlovky, stativy, odrazné desky, s nimiž jsou žáci zvyklí pracovat ve škole nebo jen tempery a štětce. Jeden z těchto problémů se nám podařilo vyřešit. Škola zakoupila sadu temper pro každého žáka výtvarného oboru a žáci si mohli vyzvednout kromě barev i výkresy a štětce. V době nouzového stavu byly všechny obchody uzavřené a i tyto obyčejné věci byly nedostupné. Žáci se do malby pustili s velkou chutí...
Distanční výuka je pro učitele i žáky plná výzev a to zvláště ve výtvarném oboru. Žáci studijního zaměření Multimediální tvorba čelí všem potížím opravdu statečně. Pokusili jsme se vypořádat s tématem zátiší, jak jsme nejlépe dokázali. Inspirovali jsme se tvorbou Paula Cézanna, sestavili si kompozici v domácích podmínkách, vyfotografovali ji a také namalovali. Některé žáky zátiší natolik inspirovalo, že vyrazili do přírody s fotoaparátem a zajímavými artefakty a pokusili se o zcela netradiční přístup k tématu.
Celkový počet článků: 115